לאן לפנות לטיפול בדיכאון וחרדה

החלמה מדיכאון וחרדה 

חשוב לציין  שלמעלה ממחצית מהאנשים שעושים את הצעד הראשון ופונים לטיפול, מחלימים. לכן מאד חשוב, לפנות לטיפול, למרות הגורמים שיכולים למנוע מהאדם לפנות לטיפול, כגון, הבושה, הסטיגמות, הקושי להתרומם ממילא ולעשות דברים, חוסר הרצון להשקיע בזמן, כסף ואנרגיה. בכל זאת לפנות לטיפול כדי להחלים מהחרדה והדיכאון. חשוב לציין שללא טיפול, במרבית המקרים לא יחול שיפור, וגם אם תהיינה הפוגות בדיכאון, הרי שתהיינה אפיזודות נוספות.

 

לאן פונים לטיפול בדיכאון וחרדה

ניתן לפנות לטיפול למסגרות מגוונות. באופן רחב ניתן להגדיר 4 סוגי מסגרות. טיפול בבריאות הנפש, טיפול בקופות חולים, טיפול במסגרות מכונים ואוניברסיטאות, וטיפולים פרטיים לחלוטין בקלינקות פרטיות. לכל אחד מאלו יש יתרונות וחסרונות:

טיפול בבריאות הנפש הינו בחינם, ישנם מרפאות ציבוריות בערים רבות, בדרך כלל ניתן לפנות למרפאה באופן עצמאי ולבקש טיפול, או עם הפניית רופא או מטפל. ישנן מרפאות שנותנות קדימות לתושבי עירן, וישנן גם שאינן מתחשבות בכך. במרפאות ישנו צוות רב מערכתי של מטפלים: פסיכאטרים, פסיכולוגים ועובדים סוצייאלים ולעיתים גם מטפלים זוגיים ומשפחתיים, כך שניתן לקבל טיפול נכון מזוויות שונות. החסרונות הינן שיש עומס רב על מערכות בריאות הנפש, וכתוצאה מכך ישנה בדרך כלל המתנה של חודשים רבים. כמו כן בוודאי שלא ניתן לבחור את המטפל או שעות נוחות. ישנם גם אנשים המתסתייגים מהסתגימה של פנייה לבריאות הנפש וכן מהמתנה עם פונים נוספים בחדרי ההמתנה ותחושתם שהם חשופים לעיני הנמצאים במקום. חשוב לציין שכיום עומדת להתנהל רפורמה בבריאות הנפש שהינה כיום באחריות המדינה והטיפול במסגרות אלה, עומד להשתנות.
ניתן להכנס ולראות בלינק הבא, את פרישת המרפאות הציבוריות המכונות 'בריאות הנפש', באתר משרד הבריאות - http://www.health.gov.il/Subjects/mental_health/treatment/clinics/Pages/mtl-clinicks.aspx


טיפול במסגרת קופת חולים, הינו במחיר מסובסד. ניתן במרבית הקופות לפנות לטיפול פסיכולוגי / פסיכותרפויטי בעלות מוזלת. בדרך כלל יש סבסוד מוגבר לחברים שלהם ביטוח משלים בקופה, כמו מושלם בכללית, ומגן זהב וכסף במכבי.  התנאים שונים מקופה לקופה וכדאי לבדוק בקופת החולים בביטוח המשלים שלכם. 

טיפול פרטי בקלינקות פרטיות, אצל פסיכותרפיסטיים, פסיכולוגים קלינים, ועובדים סוצייאלים קליניים שהוכשרו לכך. בטיפולים פרטיים, ניתן לבחור את המטפל הספציפי שאתם בוחרים, ובמקרים רבים אף להתאים את השעה לשעות שנוחות יותר לצרכי הפונה. המטופלים בדרך כלל מתקבלים בקלינקות שקטות ונעימות, אצל מטפלים מנוסים יותר שנבחרו על ידם, ועם פחות חשיפה לאנשים שונים שיכולים לפגוש במקומות ציבוריים ולבירקרוטיה ציבורית.

טיפול במסגרת מכונים ואוניברסטאות, לעיתים דומה לטיפול פרטי ולעיתים לציבורי, מבחינת עלויות, אפשרויות בחירת המטפל וחשיפה לאנשים נוספים שנמצאים במקום כעובדים, כמטופלים, או באופן אקראי. ישנם בדרך כלל גם אפשרויות לקבל טיפול באונ' או במכונים שונים, במחיר מוזל ביותר על ידי מתמחים לקראת סיום דרכם. אפשרות זו הינה בהחלט אפשרות חיובית, וטובה ביותר, למי שאין באפשרותו, או אינו מעונין להוציא סכומים גבוהים על טיפול.