הצלחת טיפול זוגי

טיפול זוגי מוצלח או מה באמת צריך לקרות בטיפול זוגי

טיפול זוגי הוא טיפול שמיועד לטיפול בזוגות שמתקשים לפתור בעיות מסוימות. לשם כך הם פונים לאדם שהוא מטפל מוסמך, שתפקידו הוא לסייע להם לפתור דברים ברמות שונות. המטפל הזוגי צריך להבין דברים רבים על בני הזוג ולהכיר אותם היטב. להבין איזה אישיות יש לכל אחד מבני הזוג. איזה עמדות או מחשבות וערכים ספג בבית. מהם הדברים החשובים לו והנקודות הכאובות אצלו, מהם נקודות החוזק שלו וכו'. כמובן גם עליו לדעת ידע פסיכולוגי נרחב הן על טיפול אישי כי הרי בתוך כל זוג יש שני בודדים וכמובן על טיפול זוגי. לאחר מכן עליו ללמוד על הזוגיות בין בני הזוג, כיצד התחילה, מה עזר לה להמשיך. מה משך כל אחד מבני הזוג אל השני. מתי הדברים התחילו להשתנות. מתי התחילו הבעיות ובאיזה מקרים הבעיות או הקשיים חמורים יותר. האם יש עוד אנשים שמעורבים ומשפיעים על בני הזוג?? הורים? חברים? צלע שלישית בצורת מאהב או מאהבת?

ההבנה הבסיסית, מה באמת קורה פה, חשובה מאד להמשך התהליך של הטיפול הזוגי ופתירת הקשיים. שכן במידה ולא עושים תהליך נכון של בדיקה מדויקת של הקשיים והדרך שבה התעוררו, הטיפול הזוגי עלול להיכשל. הטיפול הזוגי עלול לעסוק בסימפטומים החיצונים שנגלים ולא בבעיות האמיתיות שגורמות להם. בדומה לחולה שיגיע לרופא עם כאב בטן נוראי וחום, והרופא ירשום לו תרופה להקלה בכאב והורדת החום. כמובן שאולי תהיה הקלה רגעית בגלל המשכך כאבים, אך אולי הבעיה אף תחמיר שכן יתכן ויש זיהום חמור, או דלקת תוספתן או בעיה פנימית משמעותית אחרת. 
כך בטיפול זוגי, המריבות, ההתפרצויות, השתיקות, חוסר התקשורת, הבעיות ביחסי המין וכדומה, הם סימפטומים לקשיים אחרים ראשוניים יותר שאותם צריך להבין, לעמוד על שורשיהם, להתבונן בהם ולנסות לשנות את הסכמות שגורמות לקשיים בזוגיות.

קל להבין כמה עדין התהליך וכמה חשובה הפתיחות של בני הזוג ושיתוף מלא ככל הניתן לגבי עצמם ולגבי הזוגיות. כמו כן עולה החשיבות הרבה של המטפל הזוגי המנוסה ובעל הידע, כדי לעמוד על ההבדלים שבין תופעות מסוימות, להבחין בינהם ולדעת להתמקד בנושאים החשובים שם חשובים להצלחת הטיפול הזוגי.