טיפול זוגי במשברי אמצע החיים

במקרים רבים זוגות מגיעים למצב שהם חשים תקיעות. לפעמים הם אף מרגישים מן דכדוך שנוגע לתחושת שגרור משעמת. לעיתים קשה להבחין בן השעמום, העייפות ואיזשהי תחושת ריקנות פנימית. זוהי תחושה מאד לא נעימה שמלווה את הזוגיות ומחלישה אותה וכשהיא מגיעה לעוצמות גבוהות קיימת תחושה שהזוגיות כמעט התרוקנה מתוכן. לעיתים בני הזוג מרגישים כצוות עבודה המטפל בילדים וכמעט לא קיימת תחושה זוגית אינטימת ביניהם. במקרים כאלה חשוב מאד לגשת לטיפול. אל תאמינו שהדברים יעברו מאליהם, כולם עוברים את זה … ועצות שונות ומשונות ומיני המלצות. טיפול זוגי יכול מאד לסייע במקרים אלו. חשוב לברר מאין התחילה ההתרחקות או הנסיגה האינטימית הרגשית האחד מהשני. במקרים רבים, ניתן להבחין באבני דרך שהיוו צומת דרכים וגרמו לאחד מבני הזוג או לשניהם, לאבד אמון או תקווה ולהתחיל לסגת מבן הזוג. פחות לבקש ופחות לדרוש.

משברי אמצע החיים: משבר גיל ארבעים ומשבר גיל חמישים

פעמים רבות תחושות אלו מתרחשות אצל זוגות באזורי גיל 40, או 50. אז יכולים להתוסף של חשבון נפש הנקראים בשמות שונים: משבר גיל 40, משבר גיל 50, משבר אמצע החיים או "הקן המתרוקן". 

הקן המתרוקן

מצב זה אופיני כאשר הילדים גדלים ומתחילים לעזוב את הבית, לפעמים עוד נשאר ילד או שניים בבית, אולם כבר הילדים גדולים, פחות דורשים סיוע ותשומת לב, ולהורים נותר חלל רב. כאשר הזוגיות במשבר או במצב לא מספיק טוב, הזמן הפנוי נותר תלוי בחלל הזוגי. הוא משקף את חוסר הקירבה והקשר. לעיתים אף קיים חשש גלוי, מה נעשה כשהילדים לא יהיו פה בינינו. מה נעשה רק שנינו לבד. 

 

 משבר גיל 50

בגיל זה אצל חלק מהאנשים, כבר הגיעו לתחושה שהשיגו את מה שרצו ועתה מתחילים לעלות שאלות והרהורים לגבי ההמשך. אצל חלק מהאנשים שלא הגיעו למה שקיוו, אף קיימת תחושת החמצה וחשש שלעולם לא יגשימו את מה שקיוו ורצו, והנה הם כבר במדרון היורד אל שארית סוף חייהם.  אלו משברים קיומיים, חשובים אמיתיים ואותנטיים, שחשוב לתת להם מקום, לעבד אותם ולחשוב כיצד לחיות איתם וכיצד רוצים לחיות את שארית החיים באופן המיטבי.