טיפול זוגי – המלצות ולבטים

מטפל זוגי מומלץ

פעמים רבות אני שומע לבטים מצד אנשים שהבינו שכדאי להם לשקול טיפול אישי בגלל שהבינו שיש להם קשיים אישים ושיוכל לעזור להם טיפול אישי, או מצד בני זוג שהבינו שיש להם קשים בזוגיות שהם לא מצליחים לפתור לבד, וכי קשיים אלו לא יפתרו מאליהם, ללא עזרה של טיפול זוגי. בני הזוג אומרים – אוקי, הגענו למסקנה שאנו זקוקים לטיפול זוגי. אבל איך לעזאזל מוצאים מטפל זוגי טוב? מהם הקריטריונים לבחירת מטפל זוגי טוב. ממי אפשר לקבל המלצות ועם מי אפשר לדבר כדי לקבל החלטה נבונה איזה מטפל זוגי יהיה טוב עבורנו ויוכל לעזור לנו? 

המלצה של בעל מקצוע מהמדרגה הראשונה, בהחלט כדאית וכדאי יהיה לשקול אותה ברצינות. עם זאת כדאי שבעל המקצוע יכיר אתכם היטב ואת טיב הבעיות שאתם מביאים איתכם לטיפול, כדי שבאמת יוכל לתת המלצה טובה ומקיפה למטפל זוגי, כשהוא משקלל גם ההתאמה אליכם. המלצה כללית של פסיכולוג, או פסיכותרפיסט, על מטפל זוגי מומלץ, הינה גם טובה אך מעט פחות מהימנה מכיון שהיא לא לוקחת בחשבון את המאפיינים היחודיים לכם. בדומה, המלצה מחברים או חברים של חברים שנעזרו, יכולה להועיל, אך יש לה את מגבלותיה שלה. בני הזוג שהרגישו שהם מקבלים טיפול זוגי נכון וטוב, כנראה אכן קיבלו טיפול טוב, אולם האם בעיותיהם הזוגיות זהות לשלכם?? האם המאפיינים האישותיים של כל אחד מכם דומה לבני הזוג הללו?

טיפול זוגי הוא שם כללי מאד של  יחסים שנרקמים בין אנשים, כאשר אחד מהם מטפל והאחרים הנם בני זוג מטופלים. אך בזה נגמר הדמיון בין טיפולים זוגיים שונים. כל מקרה שונה לחלוטין, באופי הבעיות, בעומקם, ברובדם, באיכותם, על איזה פגיעות וצלקות הם יושבות, איזה רושם בני הזוג יקבלו מהמטפל, האם הם ירגישו נוח איתו, וכדומה. לכן זוג מסוים יכול להרגיש שנעזר אצל מטפל זוגי וזוג אחר עשוי אולי לגלות פחות שביעות רצון מאותו מטפל שהומלץ. 

 מספר נקודת שכדאי לשים לב אליהם בעת בחירת ייעוץ זוגי או במטפל הזוגי הספציפי

ייעוץ זוגי - המלצות:

  המלצה טובה בהחלט כדאית. כדאי לשקול אותה היטב, עם שקלול מי הממליץ, וההסתגויות שציינתי בראש הדף.

- מטפל זוגי מוסמך על ידי האגודה לטיפול זוגי ומשפחתי בישראל, הינה גושפקנא לכך שמדובר בהכשרה הטובה והנכונה ביותר בטיבה (הכשרה שכוללת לימודים והתמחות של לפחות 12 שנים). בדקו באתר האגודה לטיפול זוגי, שהמטפל אכן מוסמך. מצורף קישור לאתר האגודה. כדאי מאד להמנע מלהגיע לאנשים שמתהדרים בתארים שונים שאינם כוללים את ההסמכה הנ"ל. 

- אופי הטיפול אצל המטפל הזוגי

מטפלים שונים באים מאסכולות שונות, ניתן לברר את אופי הטיפול. מעט להתענין באסכולות המרכזיות שמנחות את המטפל ולחשוב אם הן מתאימות לכם. עם זאת, לא הייתי ממליץ להתעמק בכך יתר על המידה, בעיקר בגלל 2 סיבות עיקריות:
א. קיימים תתי אסכולות כה רבים שהנסיון להבחין בינהם ולהבין היטב את המשמעות המעשית לא תמיד פשוט, בוודאי לא למי שאינו מומחה בתחום. 
ב. אישיותו של המטפל מאד דומיננטית ולכן מטפלים מאותה אסכולה, יכולים להחוות באופן שונה מאד, בעת הטיפול.

רמת האקטיבות והמעורבות של המטפל הזוגי 

מטפלים שונים באמת האקטיביות שלהם, עד כמה הם מביאים את עצמם למפגש, עד כמה הם מתערבים בעת השיחות ומכוונים אותם. האם הם מציעים לזוגות לדבר ביניהם, או שהם מביאים איתם את מחשבותיהם, את האבחון שלהם, ואת דעתם על הכיוון שהטיפול צריך ללכת בו, ואת הנושאים המרכזיים שהזוג צריך לפתור כדי לשפר את היחסים. אני בהחלט משתייך לסוג היותר אקטיבי, המכוון ומעורב.

תשימו לב איך אתם מרגישים בטיפול וביחס למטפל הזוגי

חשוב מאד לשים לב כמה אתם מרגישים נכון בטיפול, מה טוב לכם בטיפול או מפריע לכם ולהעלות את זה בפני המטפל הזוגי. המלצה זו קריטית בהצלחת טיפול זוגי.