טיפול זוגי לדתיים

טיפול זוגי לדתיים ולחרדים

בעקבות תהליכים שחוויתי עם מטופלים דתיים, נחשפתי ליחודיות בלבטים ובמחשבות שלמלווים אותם בעת שהם חושבים לפנות לטיפול זוגי.

בדרך כלל ההתלבטות בקרב ציבור דתי מכילה גם אלמנטיים שאינם קיימים אצל אוכלוסיה חילונית, כמו האם לפנות רב שייעץ כאשר נתקלים בקשיים זוגיים, או אולי אפילו שוקלים גירושין. או לפנות לטיפול זוגי \ ייעוץ זוגי אצל מטפל זוגי מוסמך.

למעשה, אני נחשפתי בדיעבד ללבטים שסיפרו לי מטופלים דתיים, כשכבר היו בטיפולי. הם שיתפו אותי בספקות ובמחשבות שקדמו להגיעם אלי לטיפול זוגי, בעקבות המלצות שקיבלו. מחד, הם ביכרו להגיע למטפל הזוגי המומלץ, שהופנו אליו, מאידך התעוררו כמה ספקות וקשיים שעמדו כנגד רצון זה.

  1. הם חששו שמטפל שאינו דתי, יתקשה להבין אותם, את אורחות חייהם ואת סגנון החיים שלהם, וכתוצאה מכך מתעורר חשש מתחושת ניכור עם המטפל, ומחשבות שגורמות לבטל את המטפל או שהמטפל יהיה שיפוטי כלפי אורחות חייהם ויבטל אותם.
  2. חשש שהמטפל עשוי לבוא עם סולם ערכים אלטרנטיבי, שונה משלהם. סולם ערכים זה עלול לא לתת ביטוי כה גבוה לקדושת הנישואין ואולי יקל בעיני המטפל הזוגי לגרום לנו לוותר על הזוגיות והמשפחתיות ואולי חלילה, להתגרש.
  3. אולי עקב אי הבנת דרך חייהם ועולם הערכים שלהם, המטפל עשוי לתת להם הנחיות מטעות.
  4. בכל ציבור וקהילה ישנו מנגנון של שייכות הקובע מי שייך לקבוצה ומי נבדל ממנה. מי בפנים ומי בחוץ. הקבוצה מגדירה מדרך הטבע את עצמה כטובה ואת מי שמחוץ לה, כשונה ונחות ממנה. התחושה של זוג דתי או חרדי שפונים לטיפול אצל מטפל שאינו דתי בהגדרתו, מעוררת תחושת אי נוחות אינטואיטיבית.
  5. מטפל נתפס כבעל ידע וסמכות ובאיזשהו אופן, גם כבעל תפקיד הורי של הכלה, פישור ותיווך. כאן שוב מתעורר חשש – הכיצד נוכל להרגיש נוח, להעריך ואף להפנים מסרים ועמדות מאדם שאנו מראש חושבים שהוא שונה מאיתנו ובמובנים מסוימים גם טועה.

אלו קשיים שבהחלט צריך להתייחס אליהם, להבין אותם ולתת להם מענה. המטפל הזוגי מתייחס למישור הפסיכולוגי ולא לעמדות ערכיות או אמוניות. המטפל הזוגי מתייחס אך ורק למישור הפסיכולוגי והזוגי. כאמור, הוא אינו מתייחס לעולמות תוכן ערכיים ובוודאי שאינו שופט אותם או נוקט עמדה לגביהם. אלו רבדים שונים, עולמות תוכן שונים שמתקימים ותופסים מקום אצל אותו זוג, אך הם נפרדים ושונים וכמעט שאינם משיקים כלל.
מה שקורה בטיפול זוגי הוא שבני הזוג מביאים את המחלקות ביניהם, הקשיים שהם חווים, חוסר ההסכמות שלהם וכדומה. בטיפול אנו מנסים להבין מאן השורשים של הקשיים, מהם היסודות של הבעיות ובמה צריך להתרכז כדי לתקן. לא מתקיים כל דיון על ערכים או שיפוטם. בני הזוג הדתי הנמצאים בטיפול אינם מביאים לחדר הטיפול שאלות הלכתיות ואם יביאו אפנה אותם לרבם, היות ואיני עוסק במישור זה כלל. 

השאלות הזוגיות נוגעות לפניות בני הזוג לראות אחד את השני, לקבל זה את זה, להתחשב, לוותר, להעניק, לתת, להרגיש נאהב ולאהוב. אלו נושאים פסיכולוגיים ואנו עוסקים בהם במישור הפסיכולוגי. יכולים להיות כשלים פסיכולוגיים שתורמים לקשיים בכל אחד משרשרת היחסים הללו. בעת הטיפול הזוגי מנסים להבין, לאתר, לכוון ולתקן.

הצלחה בהתליך הטיפול הזוגי, תתבטא בדרך כלל בקרבה גדולה יותר ובתחושת הערכה ואהבה גדולים יותר וברצון גובר להעניק זה לזו. אלו הם שאלות פסיכולוגיות הנוגעות לבין אדם לחברו וישובם נעשה בין אדם לחברו והמטפל הזוגי שלהם.