דיכאון וחרדה

דיכאון וחרדה

דיכאון וחרדה הינן הפרעות במצב הרוח.דיכאון הינו מצב רגשי קשה. הסובלים ממנו מרגישים מדוכאים, עייפים, תשושים, עצבנים, חסרי תקווה, מיואשים מעצמם ומעתידם, ובעל דימוי עצמי ירוד. בחרדה, חשים יותר תחושות של פחד וחרדה, חשש מביצוע גרוע ותחושת מושפלות, דפיקות לב, לחץ בחזה, קושי לנשום ואף סחרחרות. הסובלים מחרדה ודיכאון, מרגישים תחושות קשות שנובעות וקשורות  למצב הרוח הירוד שלהם, ובתורם תורמות להמשך ירידת המצב רוח.  לדוגמא, אדם הסובל מדיכאון ומסתגר בביתו ומבלה רוב הזמן במיטתו מיוזע וסובל, חושב שהוא פתטי ועלוב וכמה הוא לא יכול לעשות כלום כדי לשפר את מצבו, תחושות אלה ממשיכות ומעצימות את המצב הקשה. בדומה אדם בחרדה שרוצה לדבר לפני קהל אולם החרדה מציפה אותו והוא חש דפיקות לב וזעה קרה מציפה את גופו, אומר לעצמו, הנה, שוב זה מתחיל. כולם רואים את זה, מה אני אעשה ומוצף עוד יותר בחרדתו. כלומר החרדה תורמת לסימפטומים ואלה מגבירים את החרדה, וזו תופעת כדור השלג.
קיים קשר בין דיכאון וחרדה. כמחצית מהסובלים מדיכאון, יחוו גם סימפטומיים חדדתיים כמו לחצים בחזה וקושי לנשום, וכשלושת רבעי מהסובלים מחרדה אף יחוו אפיזודה דיכאונית.
דיכאון וחרדה מאפיינות את המאה שלנו, ובוודאי תופעו לשמוע שההוצאה הכספית בגינם, הינן מקום שני, לאחר מחלות לב. שיעור הסובלים הרב ממחלות אלה, או מהפרעות במצב הרוח האלה, שכה מטרידות ופוגעות בהתנהלות החיים, בשמחת החיים, ואף בתחושה שאלו חיים ששווה לחיותם, בנוסף לפתיחות ההולכת וגוברת כלפי פנייה לטיפולים פסיכולגיים ואף לנטילת תרופות, העלו באופן משמעותי את שיעור הפונים לקבלת טיפול וכתוצאה מכך גם להעלאה בשיעור המחלימים מחרדה ודיכאון.

דיכאון וחרדה בתקופות חיים שונות

דיכאון וחרדה יכולים להופיע בכל תקופות החיים: בילדות, בתקופת גיל ההתבגרות, אצל בוגרים, ובקרב קשישים וזקנים. אם בעבר סברו שדיכאון אופייני אך ורק למצבים מסוימים או לתקופות חיים מסוימות, הרי שהיום אנו יודעים שדיכאון וחרדה יכול להופיע בכל שלבי החיים. הם כנראה יחוו מעט שונה ובדומה הסימפוטומים יהיו שונים ומותאמים לשלב החיים בו הוא נמצא. אך הגרעין הפנימי דומה, ותחושת הפגיעה בחיות והסבל שחשים משותף לכל תקופות החיים הללו.

מידע נוסף שיכול לעניין אותך

תפריט נגישות

Call Now Button